Leki biopodobne

W krajach Unii Europejskiej dostępnych jest szereg naszych leków z grupy anty-TNF. Inhibitory TNF to leki stosowane w leczeniu chorób o podłożu zapalnym, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), łuszczycowego zapalenia stawów, młodzieńczego zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelit (choroby Leśniowskiego Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelit), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i łuszczycy. Są one ukierunkowane na jeden z mediatorów procesu zapalnego, TNF (czynnik martwicy nowotworu), potrafią ograniczać stan zapalny i hamować postęp choroby.

Wszystkie powyższe terapie prowadzone są z zastosowaniem leków biologicznych biopodobnych będących odpowiednikami oryginalnych leków referencyjnych. Leki biopodobne, opracowywane w oparciu o dorobek w dziedzinie innowacji naukowych, przyczyniają się do ograniczania kosztów opieki zdrowotnej, zwiększają dostęp do leków biologicznych, a tym samym pozwalają nam dokonać pozytywnej zmiany w życiu pacjentów, którym służymy.

 

Leki biopodobne

Leki biopodobne to grupa leków biologicznych, które wykazują podobieństwo do istniejących biologicznych leków oryginalnych.  Firma Biogen, która przez ponad 30 lat z powodzeniem dostarczała skomplikowane oryginalne leki biologiczne, jest dziś jedną z niewielu firm na świecie, która posiada możliwości produkcyjne i dogłębną wiedzę naukową potrzebną do zapewnienia ciągłej produkcji zaawansowanych technologicznie leków biologicznych biopodobnych.

W związku z tym, że wiele patentów na leki biologiczne oryginalne właśnie wygasa, firma Biogen jest przekonana, że leki biologiczne biopodobne to jeden z kluczowych obszarów przyszłych innowacji, dających oszczędności systemom opieki zdrowotnej.

Leki biopodobne mogą w pewnym stopniu odciążyć systemy opieki zdrowotnej, dając oszczędności finansowe i gwarantując zrównoważony dostęp do leczenia.

Leki biopodobne mogą także zwiększać wachlarz możliwości terapeutycznych dla pacjentów i lekarzy, lepiej dostosowując się do ich indywidualnych potrzeb.

Biogen posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw leków biopodobnych. Są one produkowane w tych samych, nowoczesnych zakładach w Hillerød, w Danii, w których wytwarzane są leki oryginalne.